Pianka otwartokomórkowa

W ofercie handlowej można dostać do izolacji lekką pianę otwartokomorową bądź też znacznie cięższą zamkniętokomorową. Oba te rozwiązania posiadają różnorakie zastosowanie oraz cechują się odmiennymi parametrami. W tym tekście naszym celem jest przybliżenie pianki otwartokomorowej szerszemu gremium.

Tego rodzaju materiał służy do ocieplenia i izolacji bardzo wielu elementów wystarczy tutaj wspomnieć o poddaszach, stropach, stropodachach, ściankach działowych, ścianach zewnętrznych w domach szkieletowych bądź też elementach ozdobnych. Już same nazewnictwo wskazuje, że tego rodzaju pianka oznacza się strukturą o znaczącej ilości otwartych komórek. Taka struktura sprzyja przepuszczaniu „oddychaniu”, a to z kolei gwarantuje przepływ powietrza w pomieszczeniach. Skutkiem tego po zastosowaniu pianki otwartokomórkowej nie skrapla się nam para wodna w pokojach i tym samym nie istnieje zbyt duże ryzyko pojawienia się pleśni. Wśród wymienionych wcześniej miejsc zastosowania tego rodzaju piany najczęściej stosuje się ja do izolacji termicznej i akustycznej poddaszy użytkowych. Wynika to chociażby z niewielkiej masy tej pianki, co nie tylko nie obciąża konstrukcji, lecz dodatkowo je usztywnia. Posiłkując się technologią natryskowego nakładania jesteśmy w stanie dotrzeć z tą pianką praktycznie do każdej szpary nawet w przypadku trudno dostępnych miejsc w konstrukcjach dachowych.

Krótko mówiąc - piana otwartokomórkowa należy do niezwykle przepuszczalnych parę izolatorów i tym samym można ją wykorzystać w miejscach nie narażonych na nieustanne pochłanianie wody, bo mogłoby to obniżyć jej właściwości izolacyjne. Powszechnie za to wykorzystuje się ją wszędzie tam, gdzie niezbędny jest lekki i skuteczny izolator.